Skocz do zawartości
Gunia

Halloween - co, gdzie, jak?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Jako, że za równy tydzień jest Wszystkich Świętych, a dzień wcześniej tzw. Halloween, chciałabym Wam w tym artykule przybliżyć całą tą historię związaną z tym świętem. Ja osobiście nigdy nie obchodziłam Halloween, gdyż najzwyczajniej w świecie nie jest nasze i jakoś mnie do siebie nie przekonuje... Aczkolwiek nie mam nic przeciwko temu, by inni którym odpowiadają takie klimaty, tego dnia bawili się świetnie, bo jak można zauważyć i u nas z roku na rok staję się coraz bardziej popularne. Oczywiście zaznaczam, że nie mam zbyt dużej wiedzy na ten temat, więc informację zawarte w artykule są przeze mnie wzięte z internetu, być może ktoś z nich się dowie czegoś tak jak i ja się dowiedziałam.

halloween-1001677_1920.jpg.4cb9d68735d64012574a7c005d1a911c.jpg

1. Skąd wywodzi się Halloween?

Tradycja Halloween wywodzi się z celtyckiego święta Samhain, oznaczającego koniec lata. Czas ten zwiastuje koniec żniw, a opadające liście z drzew symbolizują umierający wokół nas świat. Samhain przez wielu uznawany jest też za najcieńszą granicę między światem żywych, a zmarłych, dlatego większość rytuałów związanych były właśnie z nieżyjącymi. Jedne źródła podają, że mieszkańcy obchodzący Samhain gasili wszystkie płomienie w domach i ubierali się w podarte ubrania, aby żaden duch nie miał z nimi styczności. Inne mówią, że kontakt z duchami był wręcz pożądany, dlatego wielu ludzi przebierało się i upodabniało do zmarłych, aby się z nimi kontaktować.

W 9 wieku kościół katolicki, jako największa instytucja propagująca chrześcijaństwo, uznał dzień 1 listopada dniem wszystkich świętych. Było to sprytne posunięcie z ich strony, ponieważ poganie, tak czy inaczej celebrowali Samhain, więc wykorzystanie to przez katolików miało sens. Wracając do Halloween – choć w Polsce przez wielu duchownych i nie tylko uznawane jest za coś niedobrego i nie na miejscu, to jednak w innych krajach nie ma z tym problemu. Obecne Halloween niewiele ma jednak wspólnego ze swoim pierwowzorem, mimo to możemy zauważyć pewne podobieństwa, jak np. malowanie twarzy czy przebieranie się w coś przypominającego duchy. Jak różne kraje bawią się w Halloween?

2. Gdzie obchodzone było po raz pierwszy "Halloween"?

Otóż dużo ludzi myśli, że w USA, ale gdy się trochę poczyta, można się dowiedzieć, że obchodzone było po raz pierwszy przez Irlandczyków. Halloween obecnie obchodzone jest 31 października w wielu krajach na świecie. 

3. Halloween, gdzie owe święto jest najbardziej popularne i jakie są jego symbole? 

Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90.

Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty itp.

920117972_halloweenowa-ywy-trup-rki-mienia-czaszka-przy-cmentarzem_23-2147898831.jpg.4088bc7cea03104aad52593e95f50ed1.jpgi-szablon-dla-dzieci-60-czarownica.jpg.60eef1645fe81ff467a9c3a81ea87899.jpg

halloween.jpg.bcda46b8f33182d0a613bd20ed5223ca.jpg

bat-icon.png.40f95a047b7cf762579325f6d1b0f957.png

136_czarne_koty_halloween.jpg.0fce18b2f3a4f502edef575112db5869.jpg

4. Jak bawią się w ten dzień ludzie z różnych krajów? Podam kilka przykładów poniżej:

IRLANDIA

To tu wszystko się zaczęło. Choć święto wywodzi się z Samhain, o którym przeczytaliście wcześniej, to jednak nie ma zbyt wiele wspólnego ze zmarłymi, lecz z dobrą zabawą. W związku z krajem pochodzenia, tamtejsza odmiana bogata jest w naprawdę sporo zabaw. Znane z USA Trick or treat wcale nie pojawiło się w Stanach po raz pierwszy. To właśnie biedni Irlandczycy zapoczątkowali chodzenie po domach bogatych, prosząc o jedzenie lub pieniądze. Niczym niezwykłym jest także widok pięknie udekorowanych domów. Skąd wzięła się dynia? Zwyczaj robienia latarni z dyni, nazywanej Jack-o’-lanter także wywodzi się z Irlandii i został przeniesiony do Ameryki. W kraju europejskim wykorzystywano jednak inne warzywa, ponieważ dynia nie była tutaj znana. To Amerykanie po raz pierwszy wykorzystali właśnie tę roślinę, ponieważ bardzo łatwo drążyło się w niej otwory. Idąc śladem kolegów zza oceanu, Irlandczycy również zamienili rzepy i buraki na pomarańczową kulę.

MEKSYK

Halloween, nazywane w Meksyku „El Dia los Muertos” zaczyna się 31 października, a kończy 2 listopada. Meksykanie celebrują śmierć poprzez stawianie w swoich domach ołtarzy udekorowanych kwiatami i świecami, a także ulubionymi potrawami bliskich zmarłych. Oprócz tego śmierć honorowana jest przez festiwale czy huczne celebracje. Jest to połączenie stylu latynoamerykańskiego z chrześcijaństwem, które do Ameryki Południowej i Łacińskiej sprowadzone było przez hiszpańskich konkwistadorów.

CHINY

Halloween w Chinach nie jest obchodzone tak, jak na zachodzie. Choć na witrynach sklepowych można zauważyć dynie lub inne elementy nawiązujące do tego święta, to jednak na próżno jest szukać tam poprzebieranych dzieci, chodzących od domu do domu. Zamiast tego, 31 października obchodzone jest Ten Chieh. Podczas chińskiego odpowiednika rodziny przygotowują tradycyjne jedzenie i poświęcają je swoim przodkom. Na wschodzie istnieje też zwyczaj puszczania płonących lampionów, a także papierowych łódeczek, które mają torować drogę duszom.

NIEMCY

Halloween w Niemczech obchodzone jest od 1990 roku i z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Mimo to wielu Niemców nie akceptuje zabawach z tym związanych. W sklepach możemy jednak znaleźć przeróżne kostiumy przeznaczone na ten dzień. Chociaż w Ameryce dzieciaki przebierają się za praktycznie cokolwiek, niemiecki strój musi być przerażający! Motyw trick or treat także jest praktykowany, ale przeważnie tylko w dużych miastach i to na osiedlach, w których wszyscy mieszkańcy zgadzają się na zabawę. Najbardziej interesujące jest to, że w niektórych regionach Niemiec mieszkańcy wierzą, że duchy zmarłych bliskich nawiedzają ich domostwa. Aby goście się jednak nie pokaleczyli, lokatorzy chowają wszystkie noże na czas Halloween.

AUSTRIA

Dzień wszystkich świętych w Austrii obchodzony jest właściwie przez tydzień – od 30 października do 8 listopada i nazywany jest Seleenwoche. Podczas tego okresu ludzie modlą się do swoich bliskich zmarłych. Ponadto przed pójściem spać zostawiają na stole zapaloną lampę, chleb oraz wodę. Praktykowane jest to, ponieważ wierzy się, że podczas Seleenwoche pojawia się silna kosmiczna energia, podnosząca kurtynę między światem żywych i zmarłych. Poczęstunek ma być powitaniem dla duchów. W Austrii, a dokładnie w miejscowości Retz, obchodzony jest festiwal dyni, podczas którego mieszkańcy organizują imprezy oraz paradę.

SZKOCJA

W wielu regionach tego kraju ludzie zostawiają krzesło oraz talerz z jedzeniem dla niewidzialnych gości. Ludzie wierzą, że święta noc jest czasem, kiedy dusze są wolne i mogą wędrować po świecie żywych, np. do swoich domów, by zjeść posiłek przy stole. Imprezy Halloweenowe są również popularne w Szkocji. W ich trakcie dzieci poddają się różnym zabawom, np. związując sobie ręce za plecami i próbując wyłowić jabłka z miski wypełnionej wodą. Jabłka odgrywają też główne role w innych tradycjach. Jedną z nich jest obieranie owocu i wyrzucanie skórki za siebie. Wierzy się, że to, w jaki sposób ułoży się skóra, jest odzwierciedleniem litery alfabetu, która symbolizuje pierwszą literę imienia przyszłej żony lub męża.

5. Zwyczaje związane ze świętem Halloween

halloween-1001677_1920.jpg.4cb9d68735d64012574a7c005d1a911c.jpg

Scary farm

Młodzież i dzieci oprócz organizowania domowych imprez często odwiedza tzw. straszne farmy (ang. scary farm), czyli zaadaptowane na ten cel duże przestrzenie, gdzie tworzone są specjalne scenerie, wyglądające niczym wystrój planu filmów grozy, takich jak Nosferatu, Drakula, Frankenstein czy Mumia.

Cukierek albo psikus

Do zabaw w Halloween zalicza się także zabawa cukierek albo psikus (ang. trick or treat). Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka otrzymuje od dzieci w zamian psikusa.

Apple bobbing

W tej zabawie należy bez użycia rąk ugryźć jedno z jabłek pływających w miednicy z wodą. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku.

6. Jedno z ważniejszych symboli tego święta "Jack-o'-lantern

Jack-o'-lantern to halloweenowa lampa zrobiona z wydrążonej dyni. W środku wydrążonej dyni z wyciętymi otworami stawia się świecę. Z okazji święta Halloween tradycją stało się stawianie w oknie lub w drzwiach domostwa latarni.

Wydrążona dynia ze światełkiem w środku dla irlandzkich chłopów oznaczała błędne ogniki uważane za dusze tragicznie zmarłych. W czasie tajemniczych obrzędów miano uwalniać ludzkie dusze z ciał czarnych kotów i nietoperzy. Obecnie w wyeksponowanych miejscach domów umieszcza się wydrążone i podświetlone od wewnątrz dynie z wyciętymi kształtami różnych postaci oraz, w zależności od wyobraźni domowników, imitacje ludzkich czaszek, szkieletów, manekinów znanych postaci z horrorów itp.

halloween-1001677_1920.jpg.4cb9d68735d64012574a7c005d1a911c.jpg

 

A Wy obchodzicie Halloween, co myślicie na temat tego święta? 

 

 

 

                                                                                                                                                             

                                                                                                                                                                                                                                       źródła:

                                                                                                                                                                                                     https://pl.wikipedia.org/wiki/Halloween

                                                                                                                                                                                                                                                       https://wayoflifestyle.pl/halloween-jak-obchodzone-jest-na-swiecie/

                                                                                                                           

                                                                                                                                   

 

Edytowane przez Gunia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny, ciekawy artykuł. Bardzo estetyczne wykonanie. Dowiedziałam się sporo rzeczy, o których wcześniej nie miałam zielonego pojęcia, więc dzięki! :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...