Skocz do zawartości
Max

Koronawirus w Polsce.

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

Koronawirus dotarł do Polski. O pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce poinformował w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zakażony mężczyzna przyjechał autokarem z Niemiec. Przebywa w szpitalu w Zielonej Górze. To pierwszy przypadek w naszym kraju. Ile osób znajduje się pod obserwacją? Sprawdź aktualne dane.

 

Koronawirus w Zielonej Górze - co wiemy o pacjencie?

Wiadomo, że pierwszy polski pacjent z koronawirusem przebywa na oddziale zakaźnym Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze. Jak informuje TVP Gorzów, mężczyzna wrócił niedawno do Polski z Niemiec. Przyjechał autokarem z regionu Niemiec, w którym występowały przypadki koronawirusa. Rodzina zaobserwowała u niego typowe dla koronawirusa objawy: podwyższoną temperaturę i kaszel. 2 marca z domu w Cybince w powiecie słubickim został zabrany specjalną karetką na oddział szpitala zakaźnego, gdzie wykonano mu testy na koronawirusa. W nocy z 3 na 4 marca uzyskano pozytywny wynik. Razem z mężczyzną zakażonym koronawirusem podróżowało autokarem firmy Sinbad z Niemiec 11 osób z Pomorza – ośmiu pasażerów, dwóch kierowców i pilotka. Pierwsze osoby – dwie w Lęborku, jedna z Chojnic, jedna w powiecie sławieńskim, jedna z Kwidzyna oraz mieszkaniec powiatu kościerskiego - zostały już poddane kwarantannie domowej. Autokar, który przystanek końcowy miał w Gdańsku, przeszedł dezynfekcję.  

 

 

Zarząd firmy Sindbad opublikował oświadczenie:


"Zarząd Sindbad Sp. z o.o. informuje, że w związku z sytuacją dotyczącą osoby, u której wykryto wystąpienie wirusa COVID-19, firma przekazała Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Słubicach listę wszystkich pasażerów, którzy w dniu 29 lutego wraz ze wskazaną osobą, uczestniczyli w przejeździe na trasie z Niemiec do Polski. Osoba ta zgodnie z wykupionym biletem zakończyła swoją podróż w Słubicach. Autokar zabierał pasażerów z niemieckich miast: Bonn, Dusseldorf, Essen, Hamm, Bielefeld na trasie do miast północnej Polski.
Załoga tego autokaru, tj. obaj kierowcy oraz pilotka czują się dobrze i nie wykazują żadnych niepokojących objawów mogących świadczyć o infekcji wirusowej. Wszyscy zostali poproszeni o zgłoszenie się do miejscowych stacji epidemiologicznych celem zbadania na obecność wirusa COVID-19. Obecnie pozostają w swoich miejscach zamieszkania.
Autokar, który realizował wspomniany kurs, od niedzieli pozostaje w Polsce, nie realizował innych kursów i w najbliższym czasie zostanie poddany dezynfekcji.
Bezpieczeństwo naszych pasażerów i personelu jest dla nas bardzo ważne, dlatego stale monitorujemy sytuację zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19). Stosujemy się do wszystkich zaleceń wydawanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego.
Od kilkunastu dni personel naszych autokarów obsługujących regularne linie na trasie Polska – Włochy – Polska, wyposażany jest w podstawowe środki ochrony w postaci płynów do dezynfekcji rąk, maseczek ochronnych, a także termometrów bezdotykowych. Wszystkim pasażerom powracającym z Włoch, zwłaszcza z rejonu, na którym wystąpiły przypadki zarażenia wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19), zalecamy zapoznanie się z INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH: .
W związku z dzisiejszą sytuacją dotyczącą przejazdu pasażera z Niemiec, podejmujemy działania, aby w najbliższym czasie wszystkie nasze autokary na trasach międzynarodowych były wyposażone w podstawowe środki higieny i dezynfekcji oraz termometry bezdotykowe.
Zarząd
Sindbad Sp. z. o.o."

 

 

Jakie są symptomy choroby wywołanej przez koronawirusa?

Wszyscy powinniśmy wiedzieć, jak objawia się wirus, i jak się przed nim uchronić. Poniższe informacje nie służą temu, by wzbudzać panikę, choć sytuacja w Europie i bez niej wydaje się naprawdę poważna. Najgroźniej – wśród europejskich państw – jest obecnie we Włoszech, gdzie ponad 2500 osób zachorowało na COVID-19, czyli chorobę wywoływaną przez koronawirusa. 293 chorych znajduje się we Francji, 51 w Wielkiej Brytanii, a każdego dnia, w kolejnych europejskich krajach pojawiają się nowe przypadki. Poza tym koronawirus pojawił się już u naszych sąsiadów: w Czechach i Niemczech, a pojedyncze przypadki także na Białorusi, Litwie i w Estonii. Wszyscy powinniśmy więc znać symptomy choroby i wiedzieć, co robić, gdy zaobserwujemy je u siebie lub kogoś z naszych bliskich.Każdy z nas może zrobić wiele, by zminimalizować ryzyko tej choroby.

Trzy najbardziej charakterystyczne objawy koronawirusa – według WHO – to:

 - kaszel,

- wysoka gorączka,

- duszności, płytki oddech,

Do rzadszych symptomów należą:

- ból mięśni, 

- uczucie rozbicia,

- ból głowy,

- ból gardła,

 

Ponieważ jednak poniższe objawy są bardzo zbliżone do tych, jakie daje grypa lub zwykłe przeziębienie, próbując samodzielnie się diagnozować, warto odpowiedzieć na dwa dodatkowe pytania: Czy w ciągu minionych dwóch tygodni odwiedzałeś któryś z regionów wysokiego ryzyka? Chodzi tu przede wszystkim o Chiny, ale także Singapur, Hongkong, Tajlandię, Koreę Południową lub północne Włochy? Jeśli nie, czy miałeś kontakt z osobami, które odwiedzały któreś z wymienionych miejsc?

Pozytywna odpowiedź na któreś z tych pytań (przy obecności objawów) powinna oznaczać niezwłoczny kontakt z lekarzem.

 

Jak chronić się prze koronawirusem?

Podobnie, jak grypa, także koronawirus COVID-19 rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Gdy zakażona osoba kichnie lub zakaszle, kropelki śliny zawierające wirusa lądują na otaczającej go powierzchni. Stamtąd przedostają się na dłonie innych ludzi, a potem do ich organizmów, gdy ci pocierają oczy, dotykają nosa lub ust. Dlatego najważniejsza zasada zapobiegania zarażenia się koronawirusem brzmi:

MYJ RĘCE!!!

A poza tym:

- Jeśli nie możesz umyć rąk, unikaj dotykania oczu, ust i nosa. Przeciętny człowiek przeciera ręką te okolice nawet 25 razy w ciągu jednej godziny, oczywiście nieświadomie.

- Miej przy sobie środek do dezynfekcji rąk zawierający alkohol, na wypadek, gdybyś nie mógł umyć ich pod bieżąca wodą.

- Zawsze myj ręce przed posiłkiem.

- Zachowaj ostrożność w miejscach publicznych oraz transporcie zbiorowym: jeśli dotykasz ogólnodostępnych przedmiotów, nie zbliżaj dłoni do twarzy, zanim ich nie umyjesz.

- Miej przy sobie chusteczki higieniczne, zasłaniaj nimi usta i nos podczas kaszlu i kichania, a chusteczkę z zawartością wyrzuć tuż po użyciu.

- Nie dziel się jedzeniem i nie korzystaj z przekąsek, które je się przez włożenie dłoni do paczki (np. chipsów).

- W okresie wysokiego zagrożenia wirusem, nie witaj się przez podanie ręki ani przez pocałunek w policzek.

- Myj ręce regularnie i często, myj też powierzchnie z których korzystasz i najczęściej używane przedmioty (np. klamki, toaletę, powierzchnie kuchenne).

- Staraj się przekazywać powyższe zasady dzieciom, które są zwykle wszędobylskie, a więc są szczególnie aktywne w roznoszeniu wirusów.

- Używaj jednej szmatki do sprzątania domu, by nie pomagać w rozprzestrzenianiu się wirusa z jednej na drugą.

- Upewnij się, że wszyscy domownicy korzystają z własnych ręczników i własnych szczoteczek do zębów.

- Wietrz dom i dbaj, by powietrze w nim było suche i przewiewne.

 

fg2k9kpTURBXy9kNDE0NzNiY2M2ZmM5MmZmNWMxY2UxODFiZWJlM2NjYy5qcGeRlQLNAfQAwsOBoTAB.thumb.jpg.617adff942a9d9c03d2b090cf2f4145e.jpg

 

 

Kto jest najmocniej zagrożony koronawirusem?

Jak podaje The Telegraph, w zbiorczej analizie przypadków zarażenia COVID-19, choroba najbardziej zagraża:

- osobom po 65. roku życia

- dzieciom przez 2 rokiem życia

- osobom cierpiącym na choroby przewlekłe, z obniżoną odpornością, szczególnie – choroby płuc

- mężczyznom

 

 

Zrodla:

https://tvn24.pl

https://www.medonet.pl

 

 

Polacy nie traca poczucia humoru w obliczu zagrozenia. Powstalo kilka memow zwiazanych z tematem koronawirusa w Polsce. Oto kilka z nich: 

 

unnamed.jpg.98b1766208dc7a3ed3ab8015b8d46e70.jpg

 

 

untitled.png.6234179598c32c9a189ccd97188b4044.png

 

 

5e5fc90ac25eb_o_medium.jpg.c42749c79a4385ecc434e669b1ed60de.jpg

 

 

5e5fabda99f0e_o_medium.jpg.1c8099fc1ec8d34fe8092ba1777776b1.jpg

 

 

1851527756_comment_1583405847IJ1TtQGovw8LI7Zfz8M08cw400.jpg.a05873ca4d097b16a2cfa6581e287fd1.jpg

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle chłopy mają najgorzej :(

Dobrze że %%% leczą więc @VisTeR.' jest najzdrowszym polakiem aktualnie :Kapp:

 

IMG_20200302_233348_820.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mam lecieć do Chin... trzymajcie kciuki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozdrowienia z Kwidzyna :3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do procedur rządu to jest to troszkę beczka, ponieważ ustalone są widełki 14 dni i koniec kropka. Śmieszne to jest, bo każdy organizm jest inny i każdy w innym czasie będzie miał objawy, co jeśli ktoś wrócił 3tyg temu z Włoch, a objawy zaczęły się pokazywać dopiero po 2 tyg? Nie uznają, że to koronawirus tylko jakaś grypa, bo przecież nie mieści się w wyznaczonych widełkach. 

Polacy jak to Polacy zapasy jakby miała być dżuma 2.0, co im po tym, że nakupują pełno rzeczy, skoro mogą zostać zarażeni i (tfu, tfu) umrzeć. Ludzie w tym kraju nie potrafią myśleć racjonalnie już od kilku ładnych lat, a sklepy się tylko cieszą, bo schodzi im towar i wcale bym się nie zdziwił jakby na półkach pojawiały się rzeczy z terminem na kolejne 2-3 dni, bo i tak pewnie by to zeszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3% osób umiera na to gó**o a panika jakby dżuma wróciła na salony.  Nie dość, że media nagłaśniają to w taki sposób, że więcej ludzi w tym czasie umiera ze stresu na zawał itp. to jeszcze artykuł o tym na MH, koniec świata. 

Ciekawe jest to, że dziennie na świecie umiera 25-35tyś osób z głodu, ale o tym oczywiście cisza, bo to bogatych nie zabije, więc zróbmy SZUUUM, żeby ludzie sie posrali. ;)

ch****y temat sobie wybrałeś xD 

Pozdrawiam:) 

Bt Max,

Jestem tego samego zdania. Na grypę umiera kilka razy więcej osób i jest o tym cicho. Zdecydowałem się o tym napisać bo nie spotkałem tego tematu tutaj. Ja nie widzę tu siania paniki lecz informacje jak należny się chronić przed zakażeniem jak i kilka informacji. Pozdrawiam! :d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Rejk napisał:

Jak zwykle chłopy mają najgorzej :(

Dobrze że %%% leczą więc @VisTeR.' jest najzdrowszym polakiem aktualnie :Kapp:

 

IMG_20200302_233348_820.jpg

Dokładnie xD

@VisTeR.' ja się leczyłem na to 3 dni wystarczy ? :dd: 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat wyczerpany przez media trochę, ale fajnie że w redakcji pojawił się jakiś artykuł :D 

Fajny artykuł, plusik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj aktualizacje, bo jest ponoć więcej przypadków 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny artykuł. Dzięki niemu zrozumiałem że trzeba uciekać w bezpiecznejsze miejsce. Tutaj do tej pory wirusa brak! Zapraszamy!

USER_SCOPED_TEMP_DATA_orca-image--621206980.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się leczę alkoholem od 3 lat więc jest ze mną wszystko ok. Tylko mohery się w sklepach o makaron napierdalają. Dobrze ze zupki chińskie są. Polecam kebaba z dużą ilością mięsa i wódeczkę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znam conieco procedury lotniskowe oraz linii lotniczych, ogólnie wszysko ładnie brzmi ale w praktyce duuuzo do perfekcji 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że zrobiłeś o tym artykuł. :D Temat bardzo na czasie, chociaż według mnie cały ten "koronawirus" jest za bardzo napędzany przez media, wirus jak każdy inny, a panika jakby apokalipsa zaraz miała być, nie wspominając o tym, że w Polsce jest tylko kilka przypadków, a ludzie robią takie zapasy płynów antybakteryjnych, makaronu itp. jak na wojnę. XD Ludzie popadają w zbyt wielką panikę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...