Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Interviev with Peter V. Brett - author of the Demon Cycle

Recenzja i opis serii książek - Cyklu Demonicznego 
Kategoria: fantasty, horror
Autor: Peter V. Brett

1.Główne opowiadania

Malowany człowiek, księga I (The Painted Man, wyd. amerykańskie The Warded Man) – 2008

Malowany człowiek, księga II (The Painted Man, wyd. amerykańskie The Warded Man) – 2009

Pustynna Włócznia, księga I (The Desert Spear) – 2010

Pustynna Włócznia, księga II (The Desert Spear) – 2010

Wojna w blasku dnia, księga I (The Daylight War) – 2013 

Wojna w blasku dnia, księga II (The Daylight War) – 2013

Tron z Czaszek, księga I (The Skull Throne) – 2015

Tron z Czaszek, księga II (The Skull Throne) – 2015

Otchłań, księga I (The Core) – 2018

Otchłań, księga II (The Core) – 2018

2. Opowiadania poboczne

Wielki bazar. Złoto Brayana – wydanie polskie 2011

Dziedzictwo Posłańca (zawiera Dziedzictwo Posłańca (Messenger's Legacy), Święto w Potoku Tibbeta (Holiday in Tibbet’s Brook), Selia zwana Wyschniętą (Barren)) – wydanie polskie 2018

Barren – wydanie angielskie – 2018

3. Opis 

Na początek coś o samej ilości książek i wydaniach - w różnych krajach ilość książek, ich okładki oraz ilość stron znacząco się różnią. Dla przykładu:

image.thumb.png.6a1166a38fd3f6161f815ea10092cc3a.png

image.thumb.png.68b8b37098f95f00bbf32fcae405a98d.png

Można łatwo zauważyć ogromną różnicę w wydaniach w poszczególnych państwach. Niektóre kraje nawet nie wydały wszystkich książek z jednej serii, która bez zakończenia... cóż, nie ma sensu. Przy okazji uważam, że polskie wydawnictwo  "Fabryka Słów" się postarało z tą serią, ponieważ jest więcej książek, co się przekłada na mniejszą ilość stron na jedną książkę (choć nadal mają od 300 do nawet 700 stron!) i jest to na pewno mądre rozwiązanie.

W skład wchodzą wyżej wspomniane główne opowiadania, które łączą się w jedną spójną serię książek. Opowiadania to natomiast książki w których są niedokończone/niezaimplementowane rozdziały, których wydawnictwo np. nie zaakceptowało do głównej serii  choć stanowią ciekawy dodatek po zakończeniu serii.

W głównej opowieści poznajemy na początku osobno losy trzech głównych bohaterów:
- Arlen
- Leesha
- Rojer

Seria jest osadzona w podobnym okresie czasowym jak historyczne średniowiecze  lub późniejsze epoki - występują tam wojownicy w zbrojach,  tawerny, forty z kamienia, książęta itp. Jedyną różnicą jest występowanie rzeczy, które normalnie nie istnieją, takie jak magia, potwory czy też legendarne artefakty z nadprzyrodzonymi zastosowaniami. 

Miejsce akcji jest w Thesie - regionie, w którym występuje kilka głównych fortów (dużych miast) jak i kilka wiosek. W fortach urzędują oczywiście ich przywódcy którzy mają władzę najczęściej nad fortem, jak i jedną/dwoma wioskami znajdującymi się najbliżej oraz terenami przyległymi. 

Większość osób wyznaje wiarę w "Stwórcę" - bóstwo, które wszystko stworzyło jak i nasłało kiedyś na Thesę plagę - otchłańców za ich brak oddania.
Otchłańce (demony) to okropne stworzenia, które wychodzą prosto z Otchłani i pojawiają się tylko po zmierzchu lecz znikają gdy Słońce się pojawi. Jest ich kilka rodzajów i charakteryzują się różnymi zdolnościami, jak i niektóre występują tylko na danym terenie. Obecnie ludzie nie wiedzą jak z nimi walczyć, wiedzą tylko jak się chronić przed nimi tworząc potężne starożytne runy na murach fortów/wiosek, które tworzą magiczną barierę chroniącą ludzi przed demonami. Ludzka stal nie jest w stanie przebić skóry czy też pancerza otchłańców choć chodzą plotki, że kiedyś ludzie walczyli z nimi i wygrywali. 

Pierwsza książka "Malowany Człowiek tom I" głównie skupia się na ukazaniu dzieciństwa, jak i okres dorastania posczególnych bohaterów w oddzielnych rozdziałach, czasami 3 rozdziały są np. o Arlenie a 2 następne o Leeshy a kolejne o Rojerze i tak na zmianę w różnej kolejności. Dzięki tej książce widzimy jacy są bohaterowie, jakie mają relację z rodziną czy też znajomymi. Możemy również dopatrzeć się ważnych wydarzeń, które wpływają na psychikę/wybory bohaterów w późniejszych książkach. Jest to bardzo ciekawe ukazanie jak niektóre wydarzenia z przeszłości mogą bardzo mocno wpłynąć na przyszłość.

Następne książki wprowadzają nas już w większy wir wydarzeń, w którym poznajemy większą ilość drugplanowych bohaterów a fabuła coraz bardziej się rozwija i staje się znacznie ciekawsza. Z racji tego, że nie chcę spoilerować nikomu więcej tej serii przejdę do mojej własnej obiektywnej (choć poniekąd subiektywnej) opinii.

4. Opinia

Cała seria sama w sobie, choć bardzo długa (10 książek głównej opowieści od ~300-700 stron) jest niesamowicie wciągająca. Moja przygoda z nią zaczęła się gdy przyszedłem do biblioteki szkolnej z zamiarem przeczytania mojej pierwszej książki. Co prawda nie liczę ani lektur, ani jednej ciekawej, nieoficjalnej książki na internecie - Czas Z.
Wybrałem Malowanego Człowieka, ponieważ okładka, jak i opis z tyłu książki wydał mi się dosyć ciekawy. Mogę to nazwać szczęśliwym trafem, bo tak mnie wciągnęła, że przeczytałem całą serię z wielkim zachwytem.

Cykl Demoniczny zachwyca swą nieprzewidywalnością, jak i tajemniczością. Czytając mamy cały czas wrażenie, że zaraz może stać się coś ciekawego, coś nieprawdopodobnego i tak faktycznie się dzieje. Sposób w jaki została napisana jest niesamowicie ciekawy, cały czas chce się czytać i czytać. Wielkie uznanie przyznaję autorowi za sposób napisania, ale również nie można zapomnieć o Fabryce Słów, której przetłumaczone wydanie wygląda bardzo dobrze.  Bardzo dobrze odebrałem również sposób rozmieszczenia akcji w czasie i osobne rozdziały opowiadające historie osobnych bohaterów, które na początku ukazywały ich cechy charakteru, zachowania i przyzwyczajenia które później miały wpływ na rozwój fabuły. Zauważyłem również bardzo ciekawe zarysowanie bohaterów; nie są zero-jedynkowi, są wyjątkowi i bardzo dobrze zauważalne są ich cechy charakteru.

Bardzo podoba mi się również oryginalny świat stworzony przez Petera. Nie jest to typowe fantasty z magami, smokami i rycerzami, ale coś więcej - jest to coś unikalnego, coś co zdecydowanie daje o sobie znać w miarę czytania lektury. Świat, który został przedstawiony jest niewyobrażalnie ciekawy i skrywa swoje niecne sekrety. Co ciekawe, mimo bycia głównie książką o tematyce fantasty znajduje się tam dużo elementów grozy, niepewności, czy nawet potencjalnego strachu. Nie brakuje tam również elementów romantycznych, komediowych (które faktycznie mogą rozśmieszyć, a nie są suchymi żartami) czy też przygodowych.

Na koniec mogę tylko powiedzieć, że z całego serca polecam przedmiot mojej recenzji. Czytanie tej serii sprawiło mi wiele radości, warto ją przeczytać nie tylko ze względu na fabułę, ale też ze względu, że porusza miejscami ważne problemy społeczne.

mini-ciekawostka: autor wyda w wiosnę kolejną książkę, która będzie nową serią książek (choć krótszą), która będzie rozgrywała się 15 lat po wydarzeniach z ostatniej książki z głównych opowiadań (Otchłań  cz.II)

źródła: https://www.petervbrett.com
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_demoniczny

wiedza własna 

Edytowane przez Krystiaff

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ładnie Ci to wyszło, dobrze dobrane kolorki

+ całą pracę się należy ^-_-^

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo ciekawa i porzadnie napisana recenzja! Czekamy na kolejne ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...