Skocz do zawartości
Don Matelko

Ostrokrzew paragwsjski czyli yerba mate

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek kilka słów o yerba mate, że tak ujmę, wprowadzenie w temat. Zapraszam do lektury!

Czym jest yerba mate?

Yerba mate to najbardziej popularny napój spożywany głównie w Ameryce Południowej (Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj). Powoli staje się coraz bardziej popularny w Europie oraz w naszym kraju. Ma również swoich zwolenników na Bliskim Wschodzie - w Libanie i Syrii. Wszystko dzięki swoim wyjątkowym właściwościom. Yerba mate to suszone i zmielone listki i łodyżki ostrokrzewu paragwajskiego. Prawdopodobnie została odkryta przez Indian z plemiona Guarani.

yerba_mate_owoce2.jpg.0d0430e867bf51c2bdcb008063d0ab74.jpg

Dlaczego yerba mate staje się coraz popularniejsza? Odpowiedź jest prosta. Właściwości zdrowotne, które nam oferuje mate są nie do zastąpienia w jednym produkcie! A więc, co nam daje codzienne piecie yerba mate?

 • reguluje procesy przemiany materii w ludzkim organizmie, pomaga w trawieniu, pozytywnie wpływa na jelita oraz żołądek, odbudowując zniszczone tkanki,
 • pomaga w odchudzaniu, zmniejsza łaknienie, dzięki czemu jest skuteczną pomocą w zdrowej diecie, której celem jest zrzucenie paru zbędnych kilogramów,
 • yerba mate to bogate źródło wielu witamin i minerałów(witamina A, B1, B2, C, żelazo, potas, sód, wapń, magnez i inne),
 • pomaga zlikwidować objawy zmęczenia,
 • poprawia sprawność fizyczną i umysłową, zwiększa koncentrację,
 • naturalnie pobudza ciało oraz umysł,
 • likwiduje poddenerwowanie,
 • stymuluje system nerwowy,
 • zwiększa naturalną odporność organizmu,
 • stymuluje Centralny Układ Nerwowy, nie uzależnia.
yerba-mate-green-vs-kawa.jpg.c0a316afe0be5617b719abd4639175c8.jpg

Czas na parzenie mate! Poniżej przedstawię Wam krótki opis sprzętu, którego potrzebujemy do parzenia.

 • Bombilla - czyli rurka zakończona sitkiem, która służy do filtrowania naparu. Są tworzone z różnych materiałów: stali nierdzewnej, srebra, złota i innych stopów metali, a także naturalne z bambusa.
Bombilla-PAMPA-ROZKRECANA-INOX-do-yerba-mate.jpeg.cc52789b20ade4c71d190b1eb1df3f39.jpeg
 • Matero/Mate - określenie opisujące naczynie do sporządzania naparu yerba mate. Naczynka tworzy się z różnych materiałów(tykwa, bambus, ceramika, glina, drewno).
SYM071-B.jpg.1acd63a0cb467cfa5bdcef402d259101.jpg

Tak, to tylko dwie główne rzeczy, które potrzebujemy do parzenia yerby! Niezbędnym również jest termometr do mierzenia temperatury wody, ale raczej każdy wie jak to wygląda i w prosty sposób można go znaleźć. Czyścik również nam się przy do wyczyszczenia bombilli, ale kawałek materiału na stalowej lince raczej też nie potrzebuje większego opisu, tym bardziej, że dostajemy go z reguły w zestawie z bombillą lub w całym gotowym zestawie do parzenia.

Parzenie yerba mate, dla osób, które dopiero z tym zaczynają przygodę może wydawać się żmudne i nudzące, ale wcale nie trwa to tak długo jak mogłoby się wydawać. Każdy kraj posiada swoje 'unikalne' metody parzenia mate, w których różnica jest dosłownie w detalach. Z reguły odróżnia się dwa sposoby parzenia mate. Szybki, czyli łatwiejszy, oraz ten dłuższy, bardziej żmudny, ale za to dający lepsze efekty i za razem trochę trudniejszy.

Sposoby parzenia mate

Sposób szybszy, łatwiejszy:

 1. Wkładamy bombillę do naczynka.
 2. Wsypujemy susz yerba mate do naczynia. W zależności jaką moc naparu chcemy uzyskać - od 1/4 do 3/4 objętości naczynka.
 3. Zalewamy susz niewielką ilością zimnej wody.
 4. Następnie zalewamy susz wodą o temperaturze nie wyższej jak 75 stopni.

Sposób dłuższy, trudniejszy:

 1. Wypełniamy naczynie suszem od 1/4 do 3/4 jego pojemności.
 2. Przykrywamy otwór naczynia dłonią, odwracamy naczynie do góry dnem oraz potrząsamy energicznie kilka razy naczyniem w górę i w dół. Dzięki temu zabiegowi najdrobniejsze części mate oraz pył przesuwają się ku górze, przez co zmniejszamy ryzyko zatykania się bombilli.
 3. Następnie w pustą przestrzeń wlewamy powoli niewielką ilość wody w temperaturze pokojowej, aż do całkowitego jej wchłonięcia przez susz. Matero jest ciągle ułożone delikatnie po ukosie, susz znajduje się na ściance. Zalanie zimną wodą ma na celu uniknięcie utraty wartości odżywczych oraz aromatu płynącego z naparu.
 4. Następnie w pustą przestrzeń wlewamy powoli niewielką ilość wody w temperaturze pokojowej, aż do całkowitego jej wchłonięcia przez susz. Matero jest ciągle ułożone delikatnie po ukosie, susz znajduje się na ściance. Zalanie zimną wodą ma na celu uniknięcie utraty wartości odżywczych oraz aromatu płynącego z naparu.
 5. Umiezzczamy bombillę w pustą przestrzeń gdzie nie znajduje się susz.
 6. Teraz należy delikatnie wlać ciepłą wodę(do 75 °C) w pustą przestrzeń. Nalewamy niemal po brzegi, mając na uwadze pozostawienie na samej górze niewielkiej ilości ciągle suchej mate. Po dodaniu ciepłej wody należy odczekać około 2-3 minut i napar jest gotowy do wypicia. Gdy opróżnimy naczynie z naparu możemy dolewać ciepłej wody, aż do momentu, gdy nie będziemy już odczuwać dostatecznego smaku płynącego z naparu.
 7. Do suszu mate można dodawać inne składniki, które mają na celu zniwelowanie goryczki(miód, cukier czy zioła:mięta, mięta pieprzowa, werbena cytrynowa, liście bławatka i inne). Cukier można zastąpić innym zamiennikiem, przykładowo stewią, ksylitolem lub erytrolem.

degustacyjny-yerba-mate.thumb.jpg.27fe8d9fe7fea2b9323e4c47de3343b1.jpg

Samo parzenie dla niektórych może wydawać się dosyć skomplikowane, lecz nie trzeba się go idealnie trzymać. Należy jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach, których nie wolno nam ominąć:

 • Nie mieszamy suszu bombillą, powoduje to zatykanie jej otworów i powstawanie tzw. błotka.
 • W pierwszej kolejności wlewamy do naczynia zimną wodę, aby dłużej utrzymać aromat naparu i jego składniki odżywcze. Potrząsamy naczyniem zatykając jego otwór, aby najdrobniejsze elementy mate pozostały u góry.
 • Do kolejnych zalań używamy wody o temperaturze maksymalnie 75 °C.

Od dłuższego czasu sam osobiście piję mate i faktycznie efekty, dla których z reguły się ją pije są zauważalne. Poprawa jakości snu, o wiele lepsze działanie niż kawa czy tzw. energetyki, lepsza koncentracja, to nie są mity, to są fakty!

Co, jak, gdzie i z czym na temat ostrokrzewu paragwajskiego, znanego jako yerba mate starałem się przybliżyć jak najbardziej. Mam nadzieję, że mi się to udało.

Źródła:

1 2 3 4

Edytowane przez Pyrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu przymierzam się do spróbowania tej całej yerba mate. Kilka ciekawostek o których nie miałem pojęcia, kozak robota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kawa nie jest kwasotwórcza, nie powoduje drżenia i rozbicia, nie zwiększa wydzielania kortyzolu - również zwiększa uczucie sytości wpływając pośrednio na odchudzanie
parę kłamstw się znalazło w artykule, ale całokształt jak najbardziej git

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kawa jako napój zakwasza ludzki organizm. Średnia wartość pH kawy wnosi około 5,0. 

Nadmiar kawy(głównie kofeiny) może powodować drżenie np rąk. Wszystko zależy od organizmu jak reaguje na daną substancje.

Edytowane przez femarix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, femarix napisał:

Kawa jako napój zakwasza ludzki organizm. Średnia wartość pH kawy wnosi około 5,0. 

Nadmiar kawy(głównie kofeiny) może powodować drżenie np rąk. Wszystko zależy od organizmu jak reaguje na daną substancje.

nie wiem gdzie to wyczytaliscie ale kawa nie zakwasza, w ogóle wytłumacz mi czym jest zakwaszenie :D
 to drugie oczywiście prawda, każdy zdrowy czlowiek ma pewien limit kofeiny, który gdy zostanie przekroczony powoduje nieprzyjemne symptomy, w tym drżenie rąk 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 skala_pH_normal.gif

 Kawa posiada pH 5 więc zaliczana jest do kwasowych , cytryna np ma 2-2.5 więc juz jest w miarę potęzna kwasowośc xD 

A zakwaszanie to jest niewłasciwy sposób odżywiania się przez co organizm to odczuwa zaburzając równowagę kwasowo-zasadową ( najlepszym przykładem może być  zgaga  po kawie albo problem z żołądkiem )

Jest też zakwaszanie gleby , gdzie to nawozy są stosowane ale to nie istotne : D

 

Tutaj jeszcze dam fragment pracy z "  ZWIĄZKI LOTNE JAKO WYRÓŻNIKI ZMIAN PRZECHOWALNICZYCH KAWY UNIWERSYTET EKONOMICZNY W POZNANIU WYDZIAŁ TOWAROZNAWSTWA KATEDRA TOWAROZNAWSTWA ŻYWNOŚCI"

 Kwasowość Oprócz substancji zapachowych znaczenie dla smaku kawy ma zawartość kwasów. Gdy kwasowość jest zbyt niska, kawa ma posmak mydlany, gdy jest zbyt wysoka - kawa ma smak gorzki. Poprzez wybór odpowiedniej kawy surowej, dobór parametrów palenia i mieszanek kaw palonych z różnych obszarów można otrzymać kawę o optymalnej zawartości kwasów. Znaczącą rolę odgrywa również metoda pozyskiwania ziaren. Kawa otrzymywana metodą mokrą wykazuje wyższą zawartość związków kwasowych niż kawa otrzymywana metodą suchą. Również okres przechowywania wywołuje zmiany pH. Na zawartość kwasów ma wpływ stopień upalenia. Im mocniejsze upalenie tym mniejsza kwasowość, a większa gorycz i moc naparu. Wynika to z utraty kwasów pierwotnie zawartych w kawie, np. cytrynowego i jabłkowego. Kwasy chlorogenowe ulegają zdecydowanemu rozkładowi, nawet do 70 %, przy mocnym paleniu. W czasie palenia kawy zachodzą zmiany w wartościach pH, 78 spowodowane równoczesnym tworzeniem i rozkładem kwasów [Eichler, 1976]. Poniższy wykres przedstawia zawartość pH w zależności od gatunku kawy

 

 

kawa.png

i warto dodać , że oddziaływanie składników kawy na  organizm ludzki uzależnione jest od bardzo wielu czynników np.: od sposobu uprawy, procesu przetwarzania, przygotowania, częstości spożywania, kondycji oraz warunków zdrowotnych potencjalnego konesera , więc nawet woda może być szkodliwa była nawet akcja , że żywiec zdrój poparzył kogoś przełyk :V

@Pyrek na kużwe dawales ten obrazek z kawą pierdziele :monkahmm:czytam o kawie , której nawet nie pije :monkahyper:

Edytowane przez femarix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kawy i zakwaszania to @femarix bardzo ładnie to rozpisał. Wszystko zależy od rodzaju kawy, jedna zakwasi bardziej, druga praktycznie wcale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, femarix napisał:

 skala_pH_normal.gif

 Kawa posiada pH 5 więc zaliczana jest do kwasowych , cytryna np ma 2-2.5 więc juz jest w miarę potęzna kwasowośc xD 

A zakwaszanie to jest niewłasciwy sposób odżywiania się przez co organizm to odczuwa zaburzając równowagę kwasowo-zasadową ( najlepszym przykładem może być  zgaga  po kawie albo problem z żołądkiem )

Jest też zakwaszanie gleby , gdzie to nawozy są stosowane ale to nie istotne : D

 

Tutaj jeszcze dam fragment pracy z "  ZWIĄZKI LOTNE JAKO WYRÓŻNIKI ZMIAN PRZECHOWALNICZYCH KAWY UNIWERSYTET EKONOMICZNY W POZNANIU WYDZIAŁ TOWAROZNAWSTWA KATEDRA TOWAROZNAWSTWA ŻYWNOŚCI"

 Kwasowość Oprócz substancji zapachowych znaczenie dla smaku kawy ma zawartość kwasów. Gdy kwasowość jest zbyt niska, kawa ma posmak mydlany, gdy jest zbyt wysoka - kawa ma smak gorzki. Poprzez wybór odpowiedniej kawy surowej, dobór parametrów palenia i mieszanek kaw palonych z różnych obszarów można otrzymać kawę o optymalnej zawartości kwasów. Znaczącą rolę odgrywa również metoda pozyskiwania ziaren. Kawa otrzymywana metodą mokrą wykazuje wyższą zawartość związków kwasowych niż kawa otrzymywana metodą suchą. Również okres przechowywania wywołuje zmiany pH. Na zawartość kwasów ma wpływ stopień upalenia. Im mocniejsze upalenie tym mniejsza kwasowość, a większa gorycz i moc naparu. Wynika to z utraty kwasów pierwotnie zawartych w kawie, np. cytrynowego i jabłkowego. Kwasy chlorogenowe ulegają zdecydowanemu rozkładowi, nawet do 70 %, przy mocnym paleniu. W czasie palenia kawy zachodzą zmiany w wartościach pH, 78 spowodowane równoczesnym tworzeniem i rozkładem kwasów [Eichler, 1976]. Poniższy wykres przedstawia zawartość pH w zależności od gatunku kawy

 

 

kawa.png

i warto dodać , że oddziaływanie składników kawy na  organizm ludzki uzależnione jest od bardzo wielu czynników np.: od sposobu uprawy, procesu przetwarzania, przygotowania, częstości spożywania, kondycji oraz warunków zdrowotnych potencjalnego konesera , więc nawet woda może być szkodliwa była nawet akcja , że żywiec zdrój poparzył kogoś przełyk :V

@Pyrek na kużwe dawales ten obrazek z kawą pierdziele :monkahmm:czytam o kawie , której nawet nie pije :monkahyper:

ludzkie pH jest utrzymywane na praktycznie stałym poziomie (7,35-7,45)
w razie zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej (tzw kwasica lub zasadowica) choroba jest na tyle poważna, że w wielu wypadkach może spowodować nawet śmierć - często jest powiązana z innymi poważnymi chorobami tj cukrzyca, choroba alkoholowa, zapalenie płuc

"zakwaszenie" organizmu i jakieś wymyślne specyfiki "odkwaszające" to mit i naciąganie ludzi na pieniądze
z oczyszczaniem z toksyn i kwasów świetnie radzi sobie wątroba - jakbyś był zakwaszony to byś prawdopodobnie leżał w szpitalu pod kroplówką

zgagę i problemy z żołądkiem nie powodują zaburzenia kwasowo-zasadowe, a najczęściej inne choroby lub niestrawność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
 • Dodaj nową pozycję...