Skocz do zawartości
HardeQ

<span class="ipsBadge ipsBadge_red">ZAMKNIĘTY</span> Kim byli Cichociemni - Poznajemy historię!

Rekomendowane odpowiedzi

[align=center]Ostatnimi czasy coraz więcej osób zagłębia się w historie Polski, najczęściej czytamy o działaniach Polaków podczas II wojny światowej. Czytamy o Polskich generałach, oficerach, saperach walczących bezpośrednio na froncie, coraz więcej osób też przypomina sobie o Żołnierzach Wyklętych, lecz jak wiele osób zainteresowało się kim są tak zwani Cichociemni?

[/align]

[align=center]Czym się zajmowali i jak wiele zrobili dla Polski? Poniżej pokrótce opowiem trochę o nich.

[/align]

[align=center] [/align]

[align=center]Cichociemni to Żołnierze Sił Zbrojnych w Polsce. Od 1940 roku zajmowali się organizacją i szkoleniem polskiego ruchu oporu. Byli również wysyłani bezpośrednio do walki z niemieckim okupantem. Ich znakiem szczególnym było to, że do walki byli zrzucani z samolotów na spadochronach. W Polsce często nazywano ich ptaszkami, głównie dlatego, że byli zrzucani "z nieba" oraz przez "symbol spadochroniarzy", który został ustalony w 1941 roku. Symbol przypomina orła trzymającego w szponach laur na którym spoczywa kotwiczka Polski Walczącej.

[/align]

[align=center] [/align]

[align=center]W oddziale Cichociemnych znalazło się 316 wyspecjalizowanych żołnierzy, którzy postanowili w imię wolnej Polski i złożyli przysięgę na "Rotę Armii Krajowej".

[/align]

[align=center]Niestety nie wszystkim dane było ponownie stanąć na ojczystej ziemi, dziewięciu z nich zginęło w szczątkach samolotu bądź podczas próby skoku nad Polską.

[/align]

[align=center] [/align]

[align=center]Skąd wzięła się nazwa Cichociemni? Dlaczego brygadę zajmującą się szkoleniem i skokami nazwano w ten sposób? Odpowiedzią na to jest cytat umieszczony w książce "W locie szumią spadochrony":

[/align]

[align=center] [/align]

[align=center]"

Po zakończeniu odprawy z dowódcą spotkaliśmy się wreszcie z kolegami. Koledzy niemal rzucili się na nas z pytaniami (...) A my zobowiązani tajemnicą odpowiadaliśmy twardo, że mamy zakaz mówienia czegokolwiek o kursie i sprawach z nim związanych. Na drugi dzień przyszedł do mnie por. Józef Wija ? znany w brygadzie dowcipniś i złośliwiec. (...) Zaczął mnie męczyć pytaniami. Odpowiedziałem mu, że przecież dobrze wie, że mamy siedzieć cicho (...) On, złośliwie, rysując palcem kółko na czole, powiedział: ?ty ciemniaku, nawet mnie nie ufasz? Taki jesteś cicho-ciemniak!?. Z biegiem czasu wszystkich uczestników szkolenia zaczęto nazywać cicho-ciemnymi"[/align]

[align=center] [/align]

[align=center]Jedną z akcji, w których wzięli udział Cichociemni była "akcja rozbicia więzienia w Pińsku". W akcji wzięło udział 16 osób podzielonych na 4 grupy, musieli stawić czoła około 3 tysiącom żołnierzy walczących po stronie III Rzeszy.

[/align]

[align=center]Biorąc pod uwagę jaka była różnica sił Polscy żołnierze musieli działać szybko i sprawnie. Wcześniej Cichociemni uszkodzili linię telefoniczną w mieście, więc musieli jeszcze tylko odłączyć więzienie od kontaktu z innymi jednostkami. Pierwsza grupa Cichociemnych wjechała na teren więzienia w przebraniach Niemieckich żołnierzy, natychmiast złapała i pozbyła się strażnika. Dwóch osobników zostało w budce strażniczej, by osłaniać działania kolegów. Po odcięciu linii telefonicznych w więzieniu, dywersanci próbowali przechwycić kluczę do cel. Podczas tej akcji doszło do starcia, w którym szybko zestrzelono niemieckich strażników, jeden z Cichociemnych został ranny. Do opanowania została strażnica na którą wspiął się doskonale wyszkolony "Kawa", który opuścił linę swoim kolegom. Na dziedzińcu powstała wymiana ognia, lecz drużyna "Kawy" była już na dziedzińcu, więc wrodzy żołnierze zostali bardzo szybko rozbrojeni. Uwolniono więźniów po czym osobowym Oplem wyjechano z terenu więzienia. Opony samochodu nie wytrzymały, kierowcy udało się opanować auto, lecz jednostka musiała czekać na przybycie ciężarowego Chevroleta. Osobowy samochód został spalony, a Cichociemnym udało się bezpiecznie odjechać.

[/align]

[align=center]Po akcji organizatorzy zostali odznaczeni "Krzyżem Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari

". [/align]

[align=center] [/align]

[align=center]Jako czynni żołnierze byli poszukiwani przez władze nazistowskie jak i komunistyczne. Po wojnie 8 z nich zostało złapanych, postawionych przed sądem i straconych w PRL'owskiej Rzeczpospolitej.

[/align]

[align=center]Tak jak inni czynni żołnierze do walki motywowali się słowami "Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo".

[/align]

[align=center] [/align]

[align=center]Wspominając Polaków poległych w czasie II wojny światowej nie zapominajmy o niesamowicie walecznych Cichociemnych. Więcej o ich działaniach możemy poczytać w internecie na stronach im dedykowanych.

[/align]

[align=center] [/align]

[align=center]Pełna lista Cichociemnych:

.

[/align]

[align=center] [/align]

Jest to jeden z niewielu artykułów, które pojawią się tutaj w tak poważnym temacie. Następne artykuły pisane będą na bardziej luźne tematy. Liczę, że chociaż w małym stopniu przybliżyłem wam Cichociemnych. Dziękuję za uwagę!

Otrzymałem pozwolenie od Super Moderatora Procentowego na wykorzystanie koloru zielonego do moich artykułów (etc), pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Super to wyszło, dowiedziałem się nieco więcej o grupie "Cichociemnych". Od czasu do czasu mógłbyś zamieszczać coś o II WŚ, bądź historii Polski. Myślę, że będzie to przydatne i ciekawe dla wszystkich użytkowników ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zajebiaszcze! Dowiedziałem się trochę o Cichociemnych. Rób więcej takich artykułów.

Poleciał plusik.

Pozdrawiam, 3MC.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Guest

Plusik, dobry wywiad. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Plusik, dobry wywiad. ;)

Zacznijcie dawać jakieś nagrody za nabijanie postów. Tutaj nie ma żadnego wywiadu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przydatne dla młodzieży w wieku szkolnym . Maja prawie gotowe wypracowanie . Plusik Leci

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Guest

Dobra robota !

Myślę, że dla większości z czytających będzie to ciekawa lekcja historii :).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fajnie napisana praca, na wysokim poziomie. Lubisz takie tematy, więc na pewno napisanie tego przyszło Ci z łatwością ;) Plusik, dobra robota ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

***Wiadomość wygenerowana automatycznie***

watekzamkniety.png

Wątek został zamknięty przez moderatora forum.

Jeśli się z tym nie zgadzasz skontaktuj się z moderatorem lub administratorem, w celu ponownego otworzenia tematu.

Pozdrawiamy,

Zespół Multi-Head.pl.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...