Skocz do zawartości
Doman

Bogowie, a półbogowie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po dłuższej przerwie. Dzisiaj za cel obrałem sobie bogów. Jakie pełnili funkcję i co skrywali? Przekonajmy się. Zapraszam!

Achilles

Achilles.jpg.42d200979e8dac1ed6d4c2d19487ac09.jpg

 

Był głównym bohaterem i centralną postacią „Iliady" Homera. Uważany był za prototyp greckiej koncepcji męskiej odwagi i urody, ideał wielu kobiet. Był wychowankiem mądrego centaura, Chejrona i ojcem Neoptolemosa. Achilles jako dziecko został wykąpany przez matkę w Styksie, dzięki czemu jego ciało stało się odporne na ciosy. Jedynym słabym punktem była pięta. Za piętę właśnie matka trzymała go podczas kąpieli. Zabicie Achillesa było możliwe tylko poprzez ugodzenie go w piętę. Zabicia Achillesa dokonał Parys- brat Hektora.

Afrodyta

Afrodyta.jpg.c56e272aff31f01f570566dbfd573968.jpg

Afrodyta była żoną Hefajstosa. W mitach mówi się o dwóch Afrodytach. Afrodyta Urania zrodzona z  Uranosa i  Afrodyta Pandemia. Afrodyta była w nieszczęśliwym małżeństwie. Miała kochanka, Aresa z którym miała kilkoro dzieci: Dejmos, Fobos, Harmonia, Anteros. Gdy mąż Afrodyty dowiedział się o jej  poczynaniach postanowił się zemścić. W noc gdy kochankowie współżyli ze sobą, ten postanowił zarzucić na nich sieć aby ośmieszyć ją i Aresa, udało mu się. Afrodyta wyjechała na Cypr, a Ares do Tracji.

Apollo

Apollo.jpg.26dce2ec6f6ed9fa1c5f6bb7b6c73b80.jpg

Apollo był synem Zeusa i Tytanki.  Był bardzo ważnym bogiem, znanym ze swej miłości do muzyki, poezji, tańca i wróżb. Mimo, że był bogiem muzyki to towarzyszyła mu smukła figura,  jasne włosy i posiadał dar wiecznej młodości. Apollo był mistrzem gry na cytrze. Apollo podobnie jak jego ojciec Zeus miał słabość do kobiet. Z jego romansów narodził się chociażby Ion- przodek jońskich Greków.

Ares

Ares.jpg.54e62a5e073af0ec5341bd1bfa072448.jpg

Był to syn Zeusa i Hery. Należał do niesympatycznych bogów. Atena również była boginią wojny, ale Ares w przeciwieństwie od niej używał nieczystych zagrań podczas bitew. Lubił kombinować, dowodzić i miał hobby- tortury. Miał swoją i dobrą stronę potrafił sprowadzić pokój, bronić ojczyzny i porządku społecznego.

Atena

Atena.jpg.5f6f34bbf90c359f5bcfede5f0614d9b.jpg

Bogini mądrości, sztuki, sprawiedliwej wojny oraz opiekunka miast. Miała ze sobą tarczę oraz włócznię. Rzeczą świętą dla Ateny była sowa oraz oliwka. Atena nie przez wszystkich była postrzegana za dobrą. Miała złe relację z Posejdonem- bogiem mórz i oceanów. Mimo drobnej postury jej czyny są wielkie. Do osiągnięć tej bogini można zaliczyć chociażby  zabicie dwóch gigantów Pallasa i Enkeladosa.

Demeter

Demeter.jpg.e498025b02cfbf94c84aea35a0fc2ab1.jpg

Demeter była matką rolnictwa. Dbała o plony, urodzaj i ludzi zajmujących się rolnicza lichwą. Istnieją mity, mówiące o tym, że Demeter rzuciła urok na ziemię po tym jak Hades porwał Korę. Urok ten polegał na tym, że ziemia zamarzała, rośliny nie kwitły, a wśród ludności panował głód i niedostatek.

Hades

Hades.jpg.cf706fdefaf95f89a740319e9e33c2a3.jpg

Pan śmierci, dusz, zmarłych. Każdy człowiek po śmierci dostawał się do jego królestwa. W owym królestwie panował sąd, który składał się z trzech rzekomo sprawiedliwych królów, którzy panowali na Ziemi. Po śmierci tych trzech królów Hades zaproponował im aby zostali  i pełnili urząd sędziego. W skład tych trzech królów wchodził: Minos, Ajakos i  Radamantys.

Hera

Hera.jpg.ba15104713a1241303c2faa9333083ea.jpg

Żona Zeusa i jedna z trzech córek Kronosa. Królowa Olimpu, bogini płodności i niebios. Opiekunka rodzin, małżeństw- to ją charakteryzowało. Walczyła z niewiernością, uzasadnione to było tym, że mąż ją zdradzał. Hera pawała nienawiścią do kochanek jej męża oraz jego nieślubnych dzieci. Doprowadziło to do wielu sporów, kłótni między Zeusem, a Herą. Przez te wydarzenia stała się symbolem zazdrości.

Herkules

Herkules.jpg.d1015118270efe4e627e679a1c676ab4.jpg

Był synem Zeusa i Alkmenty. Zeus miał plany wobec Herkulesa. Chciał aby jego syn był nieśmiertelny. Podsunął Herkulesa Herze, by ten mógł possać jej pierś. Ta jednak się obudziła i odepchnęła malca. Sądzi się, że z kropel, które poleciały z piersi Hery powstała droga mleczna. Herkules miał silną psychikę. Dzięki wytrwałemu treningowi był wielki.

Perseusz

Perseusz.jpg.2f7d830dbbb765857661674220a86f9d.jpg

Kolejny z synów Zeusa, tym razem z Danae. Otrzymał od Ateny  polerowaną tarczę, Hermes natomiast dał Perseuszowi zakrzywiony miecz. Hades dał mu przedmiot, dzięki któremu był niewidzialny. Do największych czynów tego bohatera zalicza się pokonanie meduzy.

Tezeusz

Tezeusz.jpg.ce230ef3b0d3e64154e191adee9a2624.jpg

Tezeusza uznaje się za największego bohatera Ateńskiego. Wzorem dla Tezeusza stał się Herakles. Nie bez przyczyna uważa go się największym bohaterem po tym jak zgładził potwora, który wyzyskiwał miejscową ludność. Mowa tutaj o Minotaurze, potworze karmiącym się ludzkim mięsem. Tezeusz przechytrzył potwora. Wchodząc do labiryntu został przy wejściu kłębek nici po czym rozplątywał go w miarę przebytej drogi. Znalazł potwora, zgładził go i bezpiecznie z niego wyszedł.

Zeus

Zeus.jpg.4dcb5eed9bd1d8f89fa001ab57d73109.jpg

Na koniec nie mogło zabraknąć wszystkim dobrze znanego Zeusa. Trzeciego największego władcę niebios. Jedna z najpotężniejszych postaci mitologicznych, Istotą, która go zpłodziła był Kronos i tytanidy Rei. Zeus miał być dzieckiem, które miało obalić ojca według przepowiedni Uranosa. Słynął z ilości kochanek, co irytowała jego żonę Herę. Dla greków był idealnym przykładem Boga idealnego. Silny, pewny i potężny.

Afrodyta.jpg

Apollo.jpg

Ares.jpg

Atena.jpg

Demeter.jpg

Hades.jpg

Hera.jpg

Herkules.jpg

Perseusz.jpg

Tezeusz.jpg

Zeus.jpg

Achilles.jpg

Przepraszam za te zdjęcia, ale coś się zbugowało i nie mogę tego usunąć :<

Edytowane przez Doman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zawsze @Doman ciekawy artykuł, można sporo się nauczyć na Historie :D leci plusik i powodzenia w dalszych artykułach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No spoko artykuł ale zbyt wiele się nie dowiedziałem, bo dużo wiedziałem :P Plusik oczywiście leci. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Doman jak zawsze wybrałeś fajny i ciekawy temacik ,bardzo ciekawy artykuł podoba mi się  i czekam  na więcej podobnych :) plusik
pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry artykuł braciszku. No nie powiem tibia i to bardzo. 

P.s braciszku jutro CI dam lajka, bo limit wyczerpałam. ;/ 

Edytowane przez Just NoOne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Superancki artykuł, ciekawie to napisałeś Pawełku. :)

A ja tylko tak powiem, że niedługo wjedzie coś ode mnie na podobny temat, hihi. :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie się czyta jeśli ktoś się interesuję mitologią ;) Warto wspomnieć, że Tezeusz dostał nić od Ariadny. Z tego wyrażenia powstał związek frazeologiczny, który używamy do dziś - Nić Ariadny. :D

Czekam na odpowiedniki rzymskie w kolejnym artykule ;)

 

Plusik

Edytowane przez Misiek123123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...