Skocz do zawartości
Cthulhu2

[ZAMKNIĘTY]Szyfrowanie plików na dysku

Rekomendowane odpowiedzi

 

[align=center]images-150x150.jpg[/align]

 

 

 

Każdy ceni swoją prywatność i pewnie nie życzy sobie, żeby obca osoba mogła sobie przeglądać dane na naszym komputerze. Ludzie trzymają różne rzeczy na swoim dysku np. zdjęcia z imprez, gdzie wyglądamy jak idź stąd i nie wracaj, dane klientów, hasła do wszystkich kont jakie posiadamy, lub jakieś filmiki.

 

 

 

Najgorsze co może nam się wtedy przytrafić to kradzież, awaria, przez którą trzeba oddać sprzęt do serwisu lub po prostu wścibski partner, kolega lub ktoś z rodzinki. My rozkładamy ręce, bo nie możemy nic zrobić, a nasze dane są na wyciągnięcie ręki.

 

 

 

Możemy się jednak uchronić, używając program do szyfrowania o nazwie TrueCrypt.

 

 

 

Umożliwia on wiele ciekawych funkcji, np. stworzenie zaszyfrowanego pliku, w którym będziemy trzymać nasze cenne dane, lub zaszyfrowanie całego dysku i uniemożliwianie włączenia Windowsa bez hasła.

 

 

Posiada również wiele algorytmów szyfrujących, ale na prywatne potrzeby wystarczyłby nam zwykły AES. Możemy jednak zaszaleć i zrobić kombinacje AES-Twofish-Serpent, gdzie każdy jest 256 bitowy i są niezależne od siebie. Czyli jeśli ktoś nam złamie za 5 lat AES, to będzie musiał jeszcze złamać Twofish i Serpent, żeby zobaczyć co chowamy.

 

 

Mamy również ciekawą funkcję, jaką jest wygenerowanie klucza w innym pliku. Czyli np wygenerujemy nasz klucz do Justin Bieber ? Boyfriend.mp3 i możemy być bezpieczni że nikt go tam nie będzie szukać icon_smile.gif Dla kompletnych paranoików możemy też zgrać nasz wygenerowany klucz w piosence Bibera na Pendrive i zakopać na ogródku pod jakimś tulipanem lub krasnalem i używać tylko wtedy, kiedy będziemy chcieli uzyskać dostęp do naszego zaszyfrowanego pliku.

 

 

 

A teraz obrazkowo przestawię jak to zrobić w TrueCrypt. Oczywiście pominę proces instalacji.. Ale jeżeli ktoś jest wybitnie cofnięty niech napisze mi maila to i z tym pomogę.

 

 

 

Zaczynamy!

 

 

 

1) Otwieramy nasz program.

 

FhFqvYr.jpg

 

 

 

 

 

2) Klikamy Create Volume

 

XUt7mqO.jpg

 

 

 

 

 

3) Mamy trzy opcje:

Create an encrypted file container ? przerobi nam istniejący już plik na dysk, w którym będziemy mogli chować nasze dane. Plik, który wybierzemy, ulegnie zniszczeniu. Wielkość nie ma znaczenia, bo później wybierzemy sobie rozmiar jaki chcemy.

Encrypt a non-system partition/drive ? Pozwala nam na zaszyfrowanie zewnętrznego nośnika np. przenośny HD lub pendrive, karta SD, itp

Encrypt the system partition or entire system drive ? szyfruje nam cały dysk. Używając tej opcji po włączeniu komputera, najpierw będziemy musieli wpisać hasło i dopiero wtedy zacznie się rozruch systemu. Żadne pliki związane z naszym system nie zostaną ruszone, zanim nie wpiszemy tego hasła.

 

Oczywiście z tych trzech wybieramy opcję pierwszą.

 

dJwo1yI.jpg

 

 

 

 

 

4) Teraz wybieramy lokalizacje naszego pliku, który zostanie zaszyfrowany.

 

0vsUwyJ.jpg

 

 

 

 

 

5) W tym oknie możemy wybrać, jakim sposobem chcemy zaszyfrować nasz plik. Możemy wybrać jeden np. AES, któryś z podwójnych lub potrójny. Każda niemożliwa do złamania przez zwykłego szarego człowieczka.

 

lqkdJfV.jpg

 

 

 

 

 

6) Tak jak pisałem wcześniej, tutaj możemy ustalić rozmiar naszego pojemnika. Zaznaczam że im większy, tym dłużej będzie się szyfrować.

 

QWjHxJ1.jpg

 

 

 

 

 

7) No to teraz przechodzimy do hasła. Im dłuższe i bardziej skomplikowane hasło tym lepiej dla nas. Ale kto z nas zapamięta ciąg znaków powiedzmy jdjw9dwahd(#*H(ADH9ashd(ASDH(@8oad? Mało kto, a zapisywanie go gdzieś, może narazić na kompromitacje naszych danych. Wyczytałem gdzieś, że dobrym pomysłem jest złożyć jakieś zdanie, ulubiony tekst lub cytat jako hasło. Prawie nikt nie uwzględnia że w haśle mogą być spacje, o dużych literach nie wspominając?

ZDMrIp6.jpg

 

 

 

 

 

8) Kolejny krok może być trochę dziwny, jeśli ktoś pierwszy raz się spotyka z tym programem icon_smile.gif Ponieważ musimy ruszać w oknie programu myszką. Losowo w różne strony, im dłuższe i bardziej skomplikowane ruchy tym lepiej dla nas. Gdy już się namachamy kursorem po ekranie i ręka nam już odpada klikamy next. Teraz program zacznie robić to, do czego został stworzony.

i6wDzJL.jpg

 

 

 

 

 

9) Teraz możemy już otworzyć nasz zaszyfrowany pojemnik. Otwieramy główne okienko programu i wybieramy w górnej części literę alfabetu, pod którą otworzy się nasz plik w Moim Komputerze. Ja wybrałem N. Następnie klikamy na Select File i wybieramy nasz plik. A na końcu wpisujemy nasze tajne hasło.

 

5AkQXdx.jpg

 

 

 

ILTMZco.jpg

 

 

 

gQc6Gvb.jpg

 

 

 

 

 

10) Widok dobrze przeprowadzonego procesu tworzenia i włączania. Perfection!

 

eIX2JLk.jpg

 

 

 

 

 

11) A tymi przyciskami wyłączamy nasz zaszyfrowany dysk. Z tym że:

 

Strzałka z lewej wyłączy pojedynczy dysk, czyli musimy zaznaczyć z listy plik, który chcemy wyłączyć. A strzałka z prawej wyłączy wszystkie.

 

ZA40CrD.jpg

 

 

 

 

 

Trzeba pamiętać, że jeśli mamy jakieś pliki nad którymi pracujemy, a znajdują się w środku, to trzeba je zapisać, bo mogą ulec zniszczeniu. Jeśli będziemy mieć coś otwarte np. zdjęcie lub jakiś plik tekstowy na dysku, który chcemy odłączyć, to TrueCrypt się nas spyta, czy chcemy go odłączyć mimo ostrzeżenia, lecz z szansą utraty pliku, nad którym pracujemy. Osobiście nigdy mi się to nie zdarzyło, a nie raz musiałem szybko go odłączyć.

 

 

 

Żródło: Grota

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


***Wiadomość wygenerowana automatycznie***

 

 

 

 

q0ej.png

 

 

 

 

Wątek został zamknięty przez moderatora forum.

 

Jeśli się z tym nie zgadzasz raportuj ten post u moderatorów lub administratorów.

 

Pozdrawiamy

Zespół Multi-Head.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...