Skocz do zawartości
Rey

Problem z BIOS'em

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Około rok temu kupiłem sobie używany komputer bodajże przez allegro. I od pewnego czasu mam z nim problem, a dokładnie z niezaładowywaniem się BIOS'u. Włączam komputer jak nigdy nic i nic się nie dzieje. Wiatraczki się kręcą, słychać, że działa, ale monitor pozostaje w trybie czuwania, nic się nie wyświetla, ani nie podświetlają się myszka i klawiatura. Po 3 dniach jak tak mi się robiło postanowiłem go rozkręcić i wyciągnąć jedną kość RAM. Zadziałało, ale tylko na jedno uruchomienie. Dzisiaj próbowałem znowu go włączyć i ta sama sytuacja. Znowu go rozkręciłem i zmieniłem slot na kość RAM. Nie zadziałało. Zmieniłem na slot, w którym była od początku i dopiero się pojawił obraz po ponownym włączeniu kompa. 

Oczywiście przy każdym rozkręceniu, komputer był od wszystkiego odłączony.

Dokładna specyfikacja:

Procesor: AMD Athlon(TM) II X4 640 Processor 3.00 GHz

Karta graficzna: GTX NVIDIA GeForce 1060 6GB

Płyta główna: ASUSTeK Computer INC. m4a77t

Dysk, na którym jest Windows: WDC WD10EZEX-08WN4A0  1 TB

Zasilacz: SilentiumPC 650W Supremo L2 Gold

Tak, wiem... Mam procesor i płytę główną z drewna, ale do końca roku planuje kupić nowe. Oczywiście, jak jest uszkodzona płyta główna lub procek to spróbuje zakupić nowe we wrześniu.

Karta graficzna i zasilacz są nowe, więc raczej nie ma możliwości, by były zepsute.

 

Obecnie piszę z tego komputera, bo zawsze po rozkręceniu go i złożeniu włącza się za pierwszym razem. Dziwne xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Poszukaj na necie biosu najnowszego do płyty głównej i postaraj się go wgrać.

Wydaje z siebie jakieś dźwięki jak byś miał coś uszkodzone to będzie piszczał ... w zależności ile razy zapiszczy szuka się problemu.

Ja bym wypiął na Twoim miejscu wszystko zostawił tylko procka i płytę i potem podpinaj po koleji  ram grafę dysk twardy...

Jak nie wgrasz biosu nowego a to co napisałem nie pomoże wyciągnij bateryjkę z płyty głównej odczekaj z 15 minut i wsadź z powrotem i odpal wgra ci się bios który jest zapisany na pł głównej. 

To na razie na tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Wyjęcie baterii zadziałało na jedno uruchomienie. 

Najnowszy BIOS tej płyty jest z 2011 roku. Pobrałem go i przyszykowałem do aktualizacji, Uruchomiłem ponownie kompa, by aktualizować ze strony Biosa. Wyłączył się, ale nie włączył. To znaczy ciągle chodzi, ale nie pokazuje obrazu, ani nie podświetlają się myszka i klawiatura. 

Chyba Zapomniałem dodać, że jak go kupiłem to po kilku miesiącach padła jedna kość RAM'u 2 GB, a parę dni temu kolejna. Również 2 GB. Została mi tylko jedna 4 GB i niestety, ale mam podejrzenia, że i ta niedługo padnie, bo może teraz to wszystko dzieje się przez nią. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


W końcu udało mi się zaktualizować BIOS.

Niestety nie mogę podłączyć żadnego monitora pod płytę główną bo nie mam na niej wejścia, ani HDMI ani VGA.

Nie mam zintegrowanej karty graficznej. 

Monitor jest nowy, bo sprawdzałem go za pomocą laptopa i jest dobry.

Karta graficzna, zasilacz oraz dysk również są nowe.

Zostaje płyta główna, procesor i kości RAM. Pokombinowałem dzisiaj z tymi kośćmi RAM, dodałem tą jedną 2 GB, zamieniłem je miejscami i uruchomił się chyba 2 razy normalnie.

Z bateryjką też to wczoraj robiłem i nie pomogło.

Jak wyjmę kości RAM albo wsadzę do slotu kość, która jako pierwsza się zepsuła to po prostu komputer nie chce do końca działać tzn. Włącza się, załącza się wiatraczek od procesora i tyle, widać i słychać, że nic się nie ładuje, bo świeci się czerwona dioda koło slotów na RAM. Nie słyszę żadnego piszczenia.

 

Jak uda mi się go uruchomić to na tapecie po zalogowaniu wyświetlają się dwa błędy. Być może one dadzą drogę do rozwiązania problemu.

Proszę, pomóżcie bo już nie chce mi się go codziennie rozbierać -.-

 

 

68965871_512165839537531_8569049394400198656_n.jpg

Edytowane przez Rey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Wyjscie na monitor masz na 100% zrób zdjęcie płyty z tyłu.

Jaki system operacyjny?

Podczas odpalania wciśnij klawisz (esc) wyświetli ci się wszystko co się ładuje pokoleji dyski ram ....

Jeśli twierdzisz że to problem z ramem to pożycz od kogoś kość  może  obie masz trzaśnięte ( jest jakiś program do sprawdzania ramu trzeba go chyba wypalić na płytkę i wystartować z płyty) poszukaj na necie.

Tak zaocznie ciężko mi coś pomóc jak bym miał kompa przed sobą to co innego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Windows 10

x64

Klikanie klawiszu nic nie daje, bo nie działa klawiatura. Kości nie mam od kogo pożyczyć, bo mam takich kolegów, że pewnie nie wiedzą co to jest albo jak wiedzą to i tak nie dadzą... 

IMG_20190827_112336.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


skoro padają Ci kolejno kości ram to podejrzewam jakieś zwarcie bądź uszkodzenie płyty głównej
dodatkowo jest bardzo przestarzała, co tym bardziej może wskazywać na jej awarię
skoro na 99% czeka Cię wymiana płyty głównej to moim zdaniem od razu warto zainwestować dodatkowo w nowego procka, np ryzena i zyskasz pewnie z kilkaset procent wydajności
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


2 dni temu wymieniłem płytę główną, procka i kości RAM i na razie problem nie występuje, mam nadzieję, że już nigdy więcej nie powróci.

Gdyby coś się działo to poproszę o otwarcie tematu. Obecnie do zamknięcia :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...